Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Water Polo | Synchronised Swimming | Swimming & Diving
Water Polo
Day 14 | Day 13 | Day 12 | Day 11 | Day 10 | Day 8
Top  Day 14 (Dec 19)
  Men Team
  Final Standings
    1  Kazakhstan (Gold)
    2  Uzbekistan (Silver)
    3  China (Bronze)
    
  Team
  Men
    China bt Singapore                 20 - 1
    Uzbekistan bt Iran                 11 - 7
    Kazakhstan bt Japan                12 - 4
    
		
Top  Day 13 (Dec 18)
  Team
  Men
    Uzbekistan bt Singapore            24 - 3   
    China bt Japan                      6 - 5
    Kazakhstan bt Iran                 13 - 5
    
		
Top  Day 12 (Dec 17)
  Tean
  Men
    Thailand bt Hong Kong               6 - 4
    Kazakhstan bt Uzbekistan            9 - 7
    China bt Iran                      12 - 5
    
		
Top  Day 11 (Dec 16)
  Team
  Men
     Thailand bt Kuwait                13 - 10 
     Kazakhstan bt China               12 - 3
     Japan bt Singapore                15 - 2
     
		
Top  Day 10 (Dec 15)
  Team
  Men
    Hong Kong bt Kuwait                 8 - 7
    Iran bt Singpore                   13 - 6
    Japan drew Uzbekistan               8 - 8
    
		
Top  Day 8 (Dec 13)
  Team
  Men
    China bt Hong Kong                 22 - 2
    Iran bt Kuwait                     15 - 7
    Kazakhstan bt Thailand             12 - 3
    
		
 
Synchronised Swimming
Day 10 | Day 9 | Day 8
Top  Day 10 (Dec 15)
  Duet Routine
  Women (Final)
    1  JPN  Miya Tachibana/Miho Takeda            98.190 pts
    2  KOR  Yoo Na-Mi/Jang Yoon-Kyeong            96.504
    3  CHN  Li Min/Long Yan                       95.943
    4  KAZ  Aliya Karimova/Galina Shatnaya        86.887
    5  UZB  Marina Abrashkina/Olga Bistrova       84.793
    6  THA  K. Kaewsrimoung/Augkana Roysuwan      74.537 
    
		
Top  Day 9 (Dec 14)
  Solo
  Women
    1  JPN  TACHIBANA, Miya               97.933
    2  KOR  CHOI, Yoo-Jin                 95.850
    3  CHN  LI, Yuanyuan                  94.229
    4  KAZ  KARIMOVA, Aliya               86.553
    5  UZB  ABRASHKINA, Marina            84.684
    6  HKG  WONG, Man-Ting                80.573
    7  THA  PONGSARAK, Sirintra           73.884
    
  Duet Technical
  Women
    1  JPN  TACHIBANA, Miya - Miho Takeda   97.800
    2  KOR  YOO, Na-mi - JANG, Yoon Kyeong  96.200
    3  CHN  LI, Min - LONG, Yan             95.467
    
		
Top  Day 8 (Dec 13)
  Solo
  Women
      JPN  TACHIBANA, Miya                97.067
      KOR  CHOI, Yoo-Jin                  95.200
      CHN  LI, Yuanyuan                   93.667
      KAZ  KARIMOVA, Aliya                84.733
      UZB  ABRASHKINA, Marina             83.600
      HKG  WONG, Man-Ting                 79.533
      THA  PONGSARAK, Sirintra            72.800
    
		
 
Swimming
Top  Day 7 (Dec 12)
  200m Butterfly
  Women (Final)
    1  KOR  Cho Hee-Yeon                  2:11.34
    2  CHN  Ruan Yi                       2:12.51
    3  JPN  Hitomi Kashima                2:13.26
    
  200m Ind. Medley
  Men (Final)
    1  CHN  Xiong Guaming                 2:03.34
    2  JPN  Jo Yishimi                    2:04.94
    3  CHN  Xie Xufeng                    2:05.45
    
  200m Backstroke
  Women (Final)
    1  JPN  Tomoko Hagiwara               2:12.25
    2  JPN  Mai Nakamura                  2:14.79
    3  KOR  Shim Min-Ji                   2:16.46
    
  4x100m Medley
  Men (Final)
    1  Japan                              3:41.98
    2  China                              3:44.40
    3  Kazakhstan                         3:51.13
    
  50m Freestyle
  Women (Final)
    1  CHN  Shan Ying                       25.88
    2  CHN  Xue Han                         26.04
    3  JPN  Sumika Minamoto                 26.08
    
  1500m Freestyle
  Men (Final)
    1  JPN  Masata Hirano                15:22.20
    2  THA  Torlarp Sethsothorn          15:40.17
    3  SYR  Hisham Masri                 15:51.60
    
  200m Butterfly
  Women
  Heats 1
    1  KOR  CHO, Hee-Yeon            2:14.10
    2  JPN  KASHIMA, Hitomi          2:14.88
    3  TPE  HSIEH, Shu-Ting          2:16.91
    4  KOR  LEE, Ji-Hyun             2:18.89
    5  THA  MINPRAPHAL, P.           2:22.94
    6  SIN  BOUVRON, Christel        2:25.93
    7  JOR  MAJAJ, Hana              2:40.85
  Heats 2
    1  JPN  OTA, Ai                  2:15.44
    2  CHN  RUAN, Yi                 2:16.33
    3  CHN  QU, Yun                  2:16.58
    4  THA  THAMMAPHANYA, D.         2:23.75
    5  HKG  TUNG, Xue-Ming           2:24.01
       TPE  HSIEH, Shu-Tzu           DQ
       IND  NARAYAN, Meghana         DQ
    
  200m Ind. Medley
  Men
  Heats 1
    1  CHN  XIE, Xufeng              2:06.53
    2  KOR  HAN, Kyu-Chul            2:07.75
    3  THA  YIMSOMRUAY, Pathonyu     2:08.28
    4  UZB  PUKHNATIY, Oleg          2:08.44
    5  CAM  HEM, Kiry(               2:27.97
    6  SRI  RANATUNGA, Gihan         2:30.28
    7  UAE  OBAID, Al(UAE) DQ
  Heats 2
    1  CHN  XIONG, Guoming           2:06.07
    2  KOR  KIM, Bang-Hyun           2:07.10
    3  TPE  WU, Nien-Pin             2:11.30
    4  HKG  KWOK, Kin-Ming           2:12.06
    5  KUW  ALOTAIBI, Sultan         2:21.63
    6  MAC  LOU, Keng-Ip             2:25.33
       KAZ  SAVITSKIY, Alexandr      DQ
  Heats 3
    1  JPN  YOSHIMI, Jo              2:05.30
    2  THA  SIRISANONT, Ratapong     2:06.95
    3  JPN  KINUGASA, Tatsuya        2:07.19
    4  SIN  KOH, Desmond             2:08.76
    5  TPE  TSENG, Cheng-Hua         2:10.88
    6  HKG  FONG, Lik-Sun            2:14.89
    7  IRI  EFTEKHAR-MANAVI, P.      2:22.53
    8  QAT  AL-HAJRI, Mesned-M.      2:38.60
    
  200m Backstroke
  Women
  Heats 1
    1  JPN  HAGIWARA, Tomoko         2:14.07
    2  KOR  SHIM, Min-Ji             2:20.35
    3  JPN  NAKAMURA, Mai            2:21.86
    4  THA  VORATHAMRONG, C.         2:24.34
    5  TPE  KUAN, Chia-Hsien         2:24.83
    6  UZB  ISKANDAROVA, Saida       2:34.61
    7  MAC  LAM, Pui-Chi             2:40.87
  Heats 2
    1  KOR  CHOI, Soo-Min            2:19.89
    2  CHN  WU, Yan-Yan              2:22.79
    3  HKG  TSAI, Hiu-Wai            2:22.97
    4  PHI  DANILA, Maria-Lizza      2:23.06
    5  THA  PUVANAKITJAKORN, P.      2:27.29
    6  TPE  CHIANG, Tzu-Ying         2:35.78
       CHN  CHEN, Yan                DQ
    
  4x100m Medley
  Men
  Heats 1
    1  Singapore                     3:58.06
    2  Thailand                      3:59.23
    3  Kyrgyzstan                    3:59.57
    4  Hong Kong                     4:02.62
    5  United Arab Emirates          4:21.32
       Korea                         NA
  Heats 2
    1  Japan                         3:54.14
    2  China                         3:56.13
    3  Kazakhstan                    3:56.81
    4  Taipei                        4:03.25
    5  Kuwait                        4:16.19
    6  Macau                         4:16.85
    
  50m Freestyle
  Women
  Heats 1
    1  CHN  HAN, Xue                   26.75
    2  JPN  NAKATANI, Junko            26.98
    3  TPE  LIN, Meng-Chieh            27.15
    4  PHI  ECHIVERRI, Kathy           27.39
    5  THA  TANTINITI, Piyaporn        27.96
    6  HKG  PANG, Shuk-Mui             27.97
    7  SRI  DALUWATTE, R.              31.25
  Heats 2
    1  JPN  MINAMOTO, Sumika           26.26
    2  KOR  LEE, Bo-Eun                27.17
    3  KOR  HONG, Chan-Lim             27.40
    4  IND  MILLET, Nisha              28.47
    5  VIE  VO-TRAN, Truong An         28.75
    6  SIN  PHUA, Shu-Yan              29.04
    7  LIB  EL-HARESS, Rola            29.88
    8  NEP  GURUNG, Nisma              36.21
  Heats 3
    1  CHN  SHAN, Ying                 26.60
    2  KAZ  YERMAKOVA, Yevgeniya       26.67
    3  TPE  CHIANG, Tzu-Ying           27.37
    4  MAC  LAM, Wai-Man-A.            27.51
    5  THA  VORATHAMRONG, C.           28.14
    6  MAC  LAM, Pui-Chi               29.16
    7  CAM  HEM, Raksmey               34.88
       HKG  LAMSAM, Robyn              DQ
    
		
Top  Day 6 (Dec 11)
  200m Butterfly
  Men (Finals)
     1  JPN  Takashi Yamamoto    1:56.75 
     2  CHN  Xie Xufeng          1:59.67 
     3  KOR  Han Kyu-Chul        2:00.46 
     
  200m Individual Medley
  Women (Finals)
     1  CHN  Wu Yanyan           2:15.12 
     2  CHN  Chen Yan            2:15.54 
     3  KOR  Cho Hee-Yeon        2:15.95
     
  100m Backstroke
  Men (Finals)
     1  MAS  Keng-Liat Lim         55.53
     2  CHN  Fu Yong               56.40 
     3  PHI  Raymond Papa          56.83 
     
  50m Freestyle
  Men (Finals)
     1  CHN  Jiang Chengji         22.38 
     2  JPN  Tomohiro Yamanoi      23.26 
     3  JPN  Hirosuke Hamano       23.43 
     
  4x100m Medley Relay
  Women (Finals)
     1  Tomoko Hagiwara - Masami Tanaka - Ayari Aoyama - Sumika Minamoto
               Japan             4:06.70 
     2  Wu Yanyan - Wei Li - Ruan Yi - Shan Ying 
               China             4:08.54 
     3  Shim Min-Ji - Kye Yoon-Hee - Cho Hee-Yeon - Lee Bo-Eun 
               S. Korea          4:15.03
     
  800m Freestyle
  Women (Finals)
     1  CHN  Chen Hua            8:38.00
     2  JPN  Sachiko Yamada      8:39.21
     3  JPN  Eri Yamanoi         8:56.90
     
  200m Ind. Medley
  Women
    Qualified to Finals
     JPN    TAJIMA, Yasuko          2:18.54
     CHN    CHEN, Yan(2)            2:19.76
     KOR    CHO, Hee-Yeon           2:20.21 
     JPN    ISHIKAWA, Miyuki        2:21.21 
     CHN    WU, Yan-Yan             2:22.38 
     SIN    OOI, Yefen,May          2:23.77
     KOR    LEE, Ji-Hyun            2:24.45 
     HKG    TSAI, Hiu-Wai           2:26.54
   
  100m Backstroke
  Men
    Qualified to Finals
     CHN    FU, Yong                57.41
     JPN    NISHIKORI, Atsushi      57.65 
     MAS    LIM, Keng-Liat,A.       57.65 
     CHN    SHU, Xin                57.74
     JPN    OISHI, Takafumi         58.09 
     PHI    PAPA, Raymond           58.28
     THA    PHUANGTHONG, D.         58.90
     KOR    KIM, Min-Suk            59.44 
   
  50m Freestyle
  Men 
    Qualified to Finals
     CHN    JIANG, Chengji          22.68
     JPN    YAMANOI, Tomohiro       23.35 
     KOR    KIM, Min-Suk            23.55
     UZB    NACHAEV, Ravil          23.83
     CHN    ZHAO, Lifeng            23.92 
     HKG    FU, Wing                24.25
     THA    CHINNAPASAN, Arwut      24.25
     KAZ    BORISSENKO, Sergey      23.82
   
  200m Butterfly
  Men 
    Qualified to Finals
     JPN    YAMAMOTO, Takashi       2:01.47
     KOR    HAN, Kyu-Chul           2:02.42
     CHN    XIE, Xufeng             2:02.49
     TPE    HUNG, Chien-Chih        2:03.73
     KGZ    ANDRIVSHIN, K.          2:03.84
     TPE    TSENG, Cheng-Hua        2:04.17
     JPN    TANAKA, Hisayoshi       2:04.52
     HKG    KWOK, Kin-Ming          2:04.62
     
 		
Top  Day 5 (Dec 10)
  3m Springboard
  Men
    1 CHN   ZHOU, Yilin             712.020
    2 CHN   YU, Zhuocheng           708.120
    3 THA   PICHI, Suchart          654.750
    4 JPN   TERAUCHI, Ken           615.780
    5 KOR   KWON, Kyung-Min         559.380
    6 THA   ATTHAINSEE, Anupan      536.130
    7 JPN   MIYAMOTO, Kiichiro      536.100
    8 HKG   NG, Sui                 507.090
    
  10m Platform
  Women
    1 CHN   Cai Yuyan               549.570
    2 CHN   Li Na                   547.800
    3 KOR   Choe Myong-Hwa          499.350
    
  200m Breaststroke
  Men
     1  CHN  Zhu Yi                 2:16.26
     2  THA  Ratapong Sirisanont    2:16.47
     3  JPN  Yoshinobu Miyazaki     2:16.97
    
  400m Freestyle
  Men
     1  THA  Torlarp Sethsothorn    3:53.61
     2  JPN  Masato Hirano          3:54.13
     3  HK   Kwok Kin-Ming          4:00.44
     
  4x100 Freestyle
  Women 
     1  JAPAN                       3:25.53
     2  CHINA                       3:25.86
     3  KAZAKHSTAN                  3:28.53
     
  100m Butterfly
  Women
     1  JPN  Ayari Aoyama           59.44
     2  CHN  Ruan Yi                1:00.57
     3  JPN  Hitomi Kashima         1:00.87
     
  100m Breastroke
  Women
     1  CHN  Li Wei                 1:08.95
     2  CHN  Xu Shan                1:10.00
     3  JPN  Masami Tanaka          1:10.30
     
 		
Top  Day 4 (Dec 9)
  400m Freestyle
  Women
   1  CHN  Chen Hua                     4:12.31 (GR)
   2  JPN  Sachiko Yamada               4:14.53
   3  KOR  Tsai Shu-Min                 4:15.66
   
  100m Freestyle
  Men
   1  Shunsuke Ito (Jpn)                51.29
   2  Shusuke Ito (Jpn)                 52.07
   3  Igor Sitnikov (Kaz)               52.21
   3  Zhao Li-feng (Chn)                52.21
   3  Huang Chih-Yung (Tai)             52.21
           
  100m Backstroke
  Women
   1  Tomoko Hagiwara (Jpn)            1:01.84
   2  Mai Nakamura (Jpn)               1:02.11
   3  Choi Soo-Min (S Kore)            1:03.37
   
  Platform
  Women
   1  CHN  CAI, Yuyan                   188.610
   2  CHN  LI, Na                       187.920
   3  PRK  CHOE, Myong-Hwa              174.150
   4  PRK  RI, Ok-Rim                   170.760
   5  KOR  LEE, Mee-Sun                 166.260
   6  KAZ  POPOVA, Natalya              163.260
   8  JPN  YAMASHITA, Misako            150.690
   9  THA  ATTHINSEE, Sureerat          119.070
   
  3m Springboard
  Men
   1  CHN  YU, Zhuocheng                 72.900
   2  CHN  ZHOU, Yilin                   69.300
   3  JPN  TERAUCHI, Ken                 68.400
   4  THA  PICHI, Suchart                65.700
   5  KOR  KWON, Kyung-Min               62.160
   6  JPN  MIYAMOTO, Kiichiro            58.590
   7  THA  ATTHAINSEE, Anupan            55.800
   8  KOR  CHO, Dae-Don                  53.760
   9  KAZ  GURMAN, Alexey                51.300
  10  KUW  ALBAGHLI, Faisal              50.400
  11  QAT  AL-NUAIMI, M.                 44.640
  12  KUW  MAHMOUD, Mahboob              41.760
  13  TPE  FAN, Ching-Yao                41.760
  14  HKG  NG, Sui                       39.690
  15  IRI  HEDAYATI, S.                  30.240
  16  SRI  RANATUNGA, Charith            23.100
   
		
Top  Day 3 (Dec 8)
  100m Butterfly
  Men (Final)
    1  Takashi Yamamoto (Jpn)              53.34
    2  Zhang Xiao (Chn)                    54.40
    3  Han Kyu-Chul (Kor)                  54.83
    4  Zhang Qiang (Chn)                   55.22
    5  Andrey Gavrilov (Kaz)               55.41
    6  Hisayoshi Tanaka (Jpn)              56.07
    7  Ravil Nachaev (Uzb)                 56.36
    8  Dumyarit Phuangthong (Tha)          56.43 
   
  200m Freestyle
  Women (Final)
    1  Tsai Shu-Min (Tpe)                2:00.89
    2  Qin Caini (Chn)                   2:01.75
    3  Sachiko Yamada (Jpn)              2:03.14
    4  Eri Yamanoi (Jpn)                 2:03.65
    5  Pilin Tachakitiranan (Tha)        2:05.17
    6  Ravee Intporn-Udom (Tha)          2:05.71
    7  Chiang Tzu-Ying (Tpe)             2:06.75
    8  Cheryl Chong (Sin)                2:10.50
   
  400m Ind. Medley
  Men (Final)
    1  Takahiro Mori (Jpn)               4:20.98
    2  Xiong Guoming (Chn)               4:22.57
    3  Ratapong Sirisanont (Tha)         4:24.15
    4  Xie Xufeng (Chn)                  4:25.06
    5  Tatsuya Kinugasa (Jpn)            4:25.42
    6  Kim Bang-Hyun (Kor)               4:25.95
    7  Tseng Cheng-Hua (Tpe)             4:29.89
    8  Torwai Sethsothorn (Tha)          4:30.18
   
  200m Breaststroke
  Women (Final)
    1  Masami Tanaka (Jpn)               2:28.44
    2  Qi Hui (Chn)                      2:28.71
    3  Junko Isoda (Jpn)                 2:32.39
    4  Wang Wei (Chn)                    2:32.52
    5  Kye Yoon-Hee (Kor)                2:32.79
    6  Rita Mariani (Ina)                2:38.97
    7  Yefen May Ooi (Sin)               2:40.25
    8  Daphne Teo (Sin)                  2:40.85
   
  4x200m Freestyle Relay
  Men (Final)
    1  Japan                             7:30.53
    2  China                             7:34.11
    3  Korea                             7:36.07
    4  Hong Kong                         7:38.91
    5  Singapore                         7:45.36
    6  Uzbekistan                        7:45.49
    7  Taiwan                            7:46.85
    8  Thailand                          7:53.60
   
  3m Springboard
  Women (Final)
    1  Guo Jingjing (Chn)                547.470
    2  Yang Lan (Chn)                    510.840
    3  Irina Vyguzova (Kaz)              489.990
    4  Ri Ok-Rim (Pkr)                   449.850
    5  Misako Yamashita (Jpn)            426.720
    6  Chen Ting (Tpe)                   409.590
    7  Chlemava Natalia (Tad)            408.810
    8  Natalya Popova (Kaz)              404.280
    9  Sukrutai Tommaoros (Tha)          399.300
   10  Jidaporn Srimoung (Tha)           376.710
   11  Tsai Yi-San (Tpe)                 353.280
   12  Harini Jayasekera (Sri)           280.620
   
  10m Platform
  Men (Final)
    1  Tian Liang (Chn)                  657.660
    2  Huang Qiang (Chn)                 574.020
    3  Suchart Pichi (Tha)               559.890
    4  Kwon Kyung-Min (Kor)              554.340
    5  Ken Terauchi (Jpn)                547.080
    6  Kiichiro Miyamoto (Jpn)           528.480
    7  Choe Hyong-Gil (Prk)              497.640
    8  Damir Akhmetbekov (Kaz)           469.290
    9  Cho Dae-Don (Kor)                 464.220
   10  Alexey Gurman (Kaz)               435.600
   11  Meerit Insawang (Tha)             401.250
   12  S. Hedayati (Iri)                 306.330
   
		
Top  Day 2 (Dec 7)
  100m Freestyle
  Women (Last 8)
    1  Sumika Minimoto (Japan)             57.20
    2  Junko Nakatani (Japan)              57.31
    3  Chao Na (China)                     57.36
    4  Tsai Shu-Min (Taipei)               57.37
    5  Hong Chan-Lim (S. Korea)            57.99
    6  Lin Meng-Chieh (Taipei)             58.14
    7  Shan Ying (China)                   58.23
    8  Lee Bo-Eun (S. Korea)               58.36
       (Qualified for Final)

  100m Breaststroke
  Men (Last 8)
    1  CHN    Zeng Qiliang                1:02.38
    2  JPN    Akira Hayashi               1:02.69
    3  CHN    Zhu Yi                      1:03.46
    4  MAS    Elvin Chia                  1:03.81
    5  JPN    Yoshinobu Miyazaki          1:04.40
    6  JPN    Li Tsung-Chueh              1:04.98
    7  SIN    Kenneth Goh                 1:05.09
    8  KAZ    Alexandr Savitskiy          1:05.91
       (Qualified for Final)
    
  Platform
  Men
    1  CHN    TIAN, Liang                 180.420
    2  CHN    HUANG, Qiang                176.760
    3  JPN    TERAUCHI, Ken               173.970
    4  THA    PICHI, Suchart              163.860
    5  KOR    CHO, Dae-Don                161.010
    6  KAZ    AKHMETBEKOV, Damir          159.540
    7  JPN    MIYAMOTO, Kiichiro          157.890
    8  KOR    KWON, Kyung-Min             155.460
    9  PRK    CHOE, Hyong-Gil             152.670
   10  KAZ    GURMAN, Alexey              148.500
   11  THA    INSAWANG, Meerit            142.200
   12  IRI    HEDAYATI, S.                139.620
       (Qualified for Final)
   
  3m Springboard
  Women
    1  CHN    GUO, Jingjing               230.970
    2  CHN    YANG, Lan                   208.710
    3  PRK    RI, Ok-Rim                  206.430
    4  KAZ    VYGUZOVA, Irina             201.600
    5  THA    TOMMAOROS, Sukrutai         190.260
    6  JPN    YAMASHITA, Misako           190.140
    7  TPE    CHEN, Ting                  187.500
    8  TJK    NATALIA, CHLEMOVA           186.360
       (Qualified for Final)

    9  KAZ    POPOVA, Natalya             184.500
   10  THA    SRIMOUNG, Jidaporn          178.650
   11  TPE    TSAI, Yi-San                170.520
   12  SRI    JAYASEKERA, Harini          158.160
   
  200m Freestyle
  Men (Last 8)
    1  JPN    ICHIKAWA, Yosuke            1:52.46
    2  THA    SETHSOTHORN,Torlarp         1:52.53
    3  JPN    ITO, Shusuke                1:52.81
    4  KOR    KIM, Bang-Hyun              1:53.04
    5  CHN    WANG, Chuan                 1:53.16
    6  KOR    KOH, Yun-Ho                 1:53.82
    7  SIN    CHAY, Mark                  1:54.57
    8  SIN    SNG, Ju                     1:55.26
       (Qualified for Final)
   
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.