Sadec Logo XIII Asian Games,
Bangkok (ASIAD 98)
Asiad Logo
Event Results
Archery Athletics Badminton Baseball Basketball
Beach Volleyball Billiards/Snooker Bowling Boxing Canoeing
Cycling Equestrian Fencing Football Golf
Gymnastics Handball Hockey Judo Kabaddi
Karatedo Rowing Rugby Football Sepak Takraw Shooting
Softball Soft Tennis Squash Swimming Table Tennis
Taekwondo Tennis Volleyball Weightlifting Wrestling
Wushu Yachting Medals Tally

Athletics
Day 14 | Day 13 | Day 12 | Day 10 | Day 9 | Day 8 | Day 1
Top  Day 10 (Dec 15)
  800m
  Men
  Heat 1
    1  KOR  LEE, Jin-Il                   1:51.85
    2  QAT  YOUSUF, Abdu                  1:52.07
    3  KGZ  KARESHNIKOR, Boris            1:52.25
    4  CHN  SONG, Mingyou                 1:52.51
    5  IRI  MOLAI-BOGHMECH, M.            1:52.61
    6  JOR  AL-MATRY, Mohameed            1:55.20
    7  MDV  ISMAIL, Naseer                1:55.31
  Heat 2
    1  QAT  ABDULLA, Abdul                1:50.82
    2  AL-KHAIRAT, Mahmoud                1:51.32
    3  AL-ANBARI, Abdulla                 1:51.97
    4  PHAN, Van                          1:54.10
    5  SUBRAMANIAM, Vasu                  1:54.65
    6  AYED, Moh'd                        1:55.22
  Heat 3
    1  KIM, Soon-Hyung                    1:50.13
    2  JELODAR-ZADEH S., M.               1:50.28
    3  KITAMURA, Tomohiro                 1:50.30
    4  CHENG, Bing                        1:50.55
    5  SUTAS, Sikawkhiew                  1:50.72
    6  AL-KHAIWANI, Bashir                1:56.77
    
  800m
  Women
  Heat 1
    1  JPN  TAKEZAWA, Ryoko               2:04.35
    2  CHN  WANG, Yuanping                2:05.21
    3  IND  K., Rosa                      2:05.77
    4  TPE  CHUANG, Ko-Hsin               2:07.54
    5  THA  PRAPAPAN, Chinwong            2:10.07
  Heat 2
    1  IND  SIKDHAR, Jyotirmoy            2:07.41
    2  TPE  LEE, Ya-Hui                   2:08.78
    3  THA  SAIPIN, Patjun                2:10.15
    4  VIE  PHAM DINH, Khanh              2:10.70
    5  MDV  NASHEEDA, Yaznee              2:31.50
    6  MGL  OTGONTUYA, Myadagmaa          2:36.54
    
  Pole Vault
  Men
    1  KAZ  POTAPOVICH, Igor              5.55 m
    2  KOR  KIM, Chul-Kyun                5.40
    3  JPN  KOBAYASHI, Fumiaki            5.20
    4  QAT  A. YOUSEF, Ahmed              5.20
    4  CHN  XU, Gang                      5.20
    6  TPE  CHEN, Lu-Sheng                5.00
    7  TPE  YANG, Mu-Hui                  4.80
       THA  ANANT, Som-Aum                 DQ
       SRI  PERERA, M.R.                   DQ
       KAZ  KORCHAGIN, Alexandr            DQ
    
  Long Jump
  Men
    1  JPN  MORINAGA, Masaki              8.10
    2  CHN  LIU, Hongning                 8.05
    3  QAT  FARAJ, A.                     7.99
    4  KOR  SUNG, Hee-Jun                 7.95
    5  CHN  TAN, Zhengze                  7.89
    6  UZB  SARNATSKI, K.                 7.78
    7  JPN  ICHIKAWA, Takeshi             7.55
    8  OMA  AL-SHAIKH, Jahad              7.44
    9  OMA  AL-MOAMARI, Ahmed             7.37
   10  THA  NATTAPON, Namkunha            7.29
   11  THA  BOONYARIT, P.                 7.01
       UZB  PETIN, Evgeniy                 DQ
    
  Shot Put
  Women
    1  CHN  LI, Meisu                     18.96
    2  CHN  CHENG, Xiaoyan                18.55
    3  THA  JUTHAPORN, Krasaeyan          18.24
    4  KOR  LEE, Myung-Sun                18.05
    5  JPN  ICHIOKA, Sumi                 15.75
    6  THA  SUNISA, Yooyao                15.64
    
  3000m Stp Chase
  Men
    1  JPN  UCHITOMI, Yasunori            8:41.00
    2  IRI  SAJDJADI-HAZAVEH, H.          8:42.53
    3  IRI  BABAKHANI, Jafar              8:55.04
    4  THA  JIRASAK, Suthichat            9:04.69
    5  THA  NANTHAKORN, Chookeaw          9:24.15
       TJK  RASSOULOV, Djamched            DQ
    
  4x100m Relay
  Women
    1  China                              43.36
    2  Uzbekistan                         44.38
    3  Thailand                           44.68
    4  India                              44.77
    5  Japan                              44.80
    6  Sri Lanka                          44.94
    
  4x100m Relay
  Men
    1  Japan                              38.91
    2  Thailand                           39.17
    3  Oman                               40.26
    4  Hong Kong                          40.96
    5  China                              51.53
       Qatar                               DQ
       Tajikstan                           DQ
    
  400m Hurdles
  Men
  Heat 1
    1  JPN  KAWAMURA, Hideaki             49.92
    2  TPE  CHEN, Tien-Wen                50.15
    3  QAT  FARAJ, Mubarak                51.23
    4  SRI  RATHNAYAKE, Arijan            51.41
    5  THA  WIRAT, Sarad                  51.81
    6  IRI  FARDIN-POOR, Hamid            51.94
  Heat 2
    1  JPN  Yoshihiko Saito               50.36
    2  UAE  Abdulla Sabt                  50.92
    3  SYR  Z. Al-Najm                    51.21
    4  THA  Jirachai Linglom              51.85
    5  TPE  Lin Chin-Fu                   52.00 
    
		
Top  Day 9 (Dec 14)
  Long Jump
  Women
    1  CHN  SHEN, Shengfei                6.33
    2  PHI  MUROS-POSADAS, Elma           6.25
    3  TPE  MA, Chun-Ping                 5.75
    4  THA  WASSANA, Winatho              5.71
    5  KAZ  KAZANINA, Svetlana            5.58
    
  10000m Walk
  Women
    1  CHN  LIU, Hongyu                   43:57.28
    2  JPN  MITSUMORI, Rie                44:29.82
    3  KAZ  TOLSTAYA, Svetlana            45:29.95
    4  MAS  YUAN, Yuan-Yu-Fang            45:33.92
    5  THA  THONGJUA, Plamsakul           53:14.64
       JPN  MITSUMORI, Yuka                DQ
       CHN  LI, Yuxin                      DQ
       INA  ROHI, Tersiana-Riwu            DQ
    
  Javelin
  Women
  Heat 1
    1  CHN  SHEN, Shengfei                44.11
    2  KAZ  KAZANINA, Svetlana            41.98
    3  THA  WASSANA, Winatho              40.13
    4  TPE  MA, Chun-Ping                 39.76
    5  PHI  MUROS-POSADAS, Elma           32.94
  Heat 2
    1  KOR  LEE, Yong-Sun                 62.09
    2  CHN  LIANG, Lili                   60.11
    3  IND  KAUR, Gurmeet                 59.00
    4  CHN  LI, Lei                       56.12
    5  JPN  YAMAMOTO, Harumi              55.89
    6  THA  CHATWADEE, Suthorn            50.97
    
  400m
  Women
    1  SRI  DARSHA, K.Damayanthi          51.57
    2  CHN  CHEN, Yuxiang                 52.50
    3  KAZ  BODRITSKAYA, S.               53.00
    4  IND  K., Rosa                      53.55
    5  CHN  ZHANG, Hengyun                53.92
    6  IND  P.T., Usha                    54.37
    7  KAZ  BADRANKOVA, Svetlana          54.63
    8  JPN  KASASHIMA, Satomi             55.20
    
  400m
  Men
    1  SRI  TILLEKERATNE, R.              44.99
    2  QAT  FARAJ, Ibrahim                45.32
    3  IND  SINGH, Paramjit               45.93
    4  KUW  AL-SHAMMARI, Fawzi            46.10
    5  JPN  KAN, Masayoshi                46.11
    6  KOR  SHON, Ju-Il                   46.19
    7  JPN  TABATA, Kenji                 46.96
    8  KOR  KIM, Jae-Da                   47.85
    
  Long Jump
  Men
  Heat 1
    1  KOR  SUNG, Hee-Jun                  7.72
    2  CHN  TAN, Zhengze                   7.57
    3  THA  BOONYARIT, P.                  7.50
    4  OMA  AL-SHAIKH, Jahad               7.29
    5  JPN  ICHIKAWA, Takeshi              7.17
    6  VIE  NGUYEN, Ngoc                   7.03
    7  LAO  VONGPHAKDY, S.                 6.90
    8  LIB  CHAABAN, Mohammad              6.38
    9  TJK  KOZLOV, Aleksandr              6.00
  Heat 2
    1  QAT  FARAJ, A.                      7.75
    2  JPN  MORINAGA, Masaki               7.74
    3  UZB  SARNATSKI, K.                  7.63
    4  CHN  LIU, Hongning                  7.53
    5  OMA  AL-MOAMARI, Ahmed              7.45
    6  UZB  PETIN, Evgeniy                 7.35
    7  THA  NATTAPON, Namkunha             7.18
    8  BAN  AMIN, Md.Boni                  7.12
       TPE  CHAO, Chih-Kuo                 DQ
    
  1500m
  Women
    1  IND  SIKDHAR, Jyotirmoy            4:12.82
    2  CHN  WANG, Qingfen                 4:13.19
    3  IND  RANI, Sunita                  4:13.66
    4  JPN  NAGAYAMA, Ikumi               4:19.11
    5  CHN  YAN, Wei                      4:20.34
    6  SRI  SAMARAKOON, A.                4:35.00
    7  VIE  PHAM DINH, Khanh              4:36.15
    8  THA  VIJITRA, S.                   5:00.51
    
  1500m
  Men
    1  QAT  TAIB, Mohd.                   3:40.03
    2  KOR  KIM, Soon-Hyung               3:40.56
    3  IND  PRASAD, Bahadur               3:41.48
    4  JPN  SATO, Kiyoharu                3:43.26
    5  IRI  HEIDARI, Farhad               3:45.01
    6  CHN  SONG, Mingyou                 3:46.32
    7  JPN  SHIBATA, Kiyonari             3:47.87
    8  THA  CHERN, Srichudanu             3:48.21
    9  CHN  CHENG, Bing                   3:48.95
   10  QAT  TAIB, Osman                   3:50.56
   11  NEP  BOHARA, Gyan-Bahadur          3:50.80
   12  SRI  GALAPPATHTHI, A.              3:51.22
    
  100m
  Women
    1  CHN  LI, Xuemei                      11.05
    2  CHN  LI, Yali                        11.36
    3  IND  MISTRY, Rachita                 11.41
    4  MAS  GOVINDASAMY, Shanti             11.41
    5  JPN  ARAI, Motoka                    11.59
    6  UZB  KHUBBIEVA, Guzeu                11.59
    7  THA  SUPAVADEE, Khawpeag             11.62
    8  UZB  DMITRIADI, Lyudmila             11.63
       SRI  JAYASINGHE, S.                  DQ
    
  Shot Put
  Men
    1  CHN  LIU, Hao                        19.20
    2  IND  SINGH, Shakti                   18.81
    3  KAZ  RUBTSOV, Sergey                 18.79
    4  IND  SINGH, Bahadur                  18.21
    5  UZB  KOT, Sergey                     17.91
    6  JPN  NOGUCHI, Yasutada               17.29
    7  THA  WUNSAWANG, Sawusdee             16.84
    8  THA  CHATCHAWAL, Polyemg             16.04
    
  100m
  Men
    1  JPN  ITO, Koji                       10.05
    2  THA  REANCHAI, Seeharwong            10.31
    3  JPN  OTSUKI, Yasukatsu               10.31
    4  MAS  NYAMBEK, Watson                 10.32
    5  SRI  D. Z. GUNARATNE                 10.39
    6  KAZ  MEDVEDEV, Vitaliy               10.40
    7  KAZ  CHERNOVOL, Gennadiy             10.41
    8  CHN  ZHOU, Wei                       10.42
    
  800m
  Women
    1  KAZ  KAZANINA, Svetlana            2:11.74
    2  THA  WASSANA, Winatho              2:18.54
    3  TPE  MA, Chun-Ping                 2:21.48
    4  CHN  SHEN, Shengfei                2:25.47
    5  PHI  MUROS-POSADAS, Elma           2:26.00
    
  10000m
  Women
    1  JPN  KAWAKAMI, Yuko               32:01.25
    2  CHN  ZHENG, Guixia                32:18.81
    3  JPN  TAKAHASHI, Chiemi            32:20.68
    4  PRK  HONG, Myong                  32:49.57
    5  INA  SUTONO, Supriati             32:52.45
    6  HKG  CHAN, Man-Yee                34:39.44
    7  SYR  BAKOUR, Zinab                36:11.94
    8  TKM  MARKELOVA, Anna              39:35.43
    
		
Top  Day 8 (Dec 13)
  20km Road Walk
  Men (Finals)
    1  CHN  YU, Guohui               1:20:25
    2  KAZ  BORISSOV, Valeriy        1:23:52
    3  CHN  LI, Zewen                1:24:41
    4  JPN  HARA, Yoshimi            1:25:14
    5  KOR  SHIN, Il-Yong            1:29:22
    6  SRI  NAYANANANDA, B.N.        1:30:45
    7  THA  SAKCHAI, Samutkao        1:31:01
    8  PLE  RAMY, Abdel              1:35:44
    9  THA  WID, Sankrod             1:39:41
       MAS  TEOH, Teoh-Boon          DQ
     
  100m Hurdles
  Women (Finals)
    1  PHI  MUROS-POSADAS, Elma        14.06
    2  THA  WASSANA, Winatho           14.07
    3  TPE  MA, Chun-Ping              14.15
    4  CHN  SHEN, Shengfei             14.74
    5  KAZ  KAZANINA, Svetlana         14.99
     
  400m
  Men (Preliminaries)
  Heats 1
    1  SRI  TILLEKERATNE, R.           46.88
    2  KOR  KIM, Jae-Da                47.28
    3  KUW  RASHED, Khaled             47.88
    4  QAT  SAID, Khalifa              48.38
    5  MAC  LEI, Vai-Kun               49.18
    6  YEM  AL-KHAIWANI, Bashir        53.31
  Heats 2
    1  IND  SINGH, Paramjit            46.68
    2  JPN  TABATA, Kenji              47.82
    3  MAS  PARLAN, M.                 48.37
    4  TPE  CHANG, Po-Chih             48.53
    5  THA  ANIRUT, Saisut             48.77
    6  JOR  AYED, Moh'd                49.64
  Heats 3
    1  QAT  FARAJ, Ibrahim             46.65
    2  KOR  SHON, Ju-Il                47.51
    3  MAS  BAKAR, Romzi               47.69
    4  TPE  LEE, Ching-Yen             48.55
       MGL  PUREVSUREN, P.             DQ 
       JOR  QAQOUR, Shadi              DQ
  Heats 4
    1  JPN  KAN, Masayoshi             46.67
    2  KUW  AL-SHAMMARI, Fawzi         46.81
    3  SRI  PRADEEP-KUMAR, H.          47.02
    4  THA  SENEE, Kongtong            47.76
    5  PRK  HWANG, Il                  47.80
    6  OMA  AL-HASHMI, H.              48.94
  400m (Group 1)
    1  QAT  FARAJ, Ibrahim             45.95
    2  KOR  SHON, Ju-Il                46.55
    3  JPN  TABATA, Kenji              46.74
    4  KUW  AL-SHAMMARI, Fawzi         47.00
    5  SRI  PRADEEP-KUMAR, H.          47.09
    6  THA  SENEE, Kongtong            47.56
    7  TPE  CHANG, Po-Chih             48.17
    8  MAS  PARLAN, M.                 48.41
  400m (Group 2)
    1  SRI  TILLEKERATNE, R.           45.88
    2  IND  SINGH, Paramjit            46.37
    3  JPN  KAN, Masayoshi             46.50
    4  KOR  KIM, Jae-Da                46.97
    5  MAS  BAKAR, Romzi               47.73
    6  PRK  HWANG, Il                  47.78
    7  KUW  RASHED, Khaled             48.24
    2  SAID, Khalifa                   48.41
         
  High Jump
  Women (Finals)
  Heats 1
    1  KAZ  KAZANINA, Svetlana          1.77
    2  TPE  MA, Chun-Ping               1.74
    3  CHN  SHEN, Shengfei              1.71
    4  THA  WASSANA, Winatho            1.71
    5  PHI  MUROS-POSADAS, Elma         1.53
  Heats 2
    1  JPN  OTA, Yoko                   1.88
    2  CHN  JIN, Ling                   1.88
    3  KGZ  CHERTROVA, Anna             1.84
    4  KGZ  EFIMENKO, Tatiana           1.84
    4  JPN  IMAI, Miki                  1.84
    6  THA  RUSSAMEE, Taemsri           1.84
       THA  ACHALAKORN, K.              DQ 
     
  Hammer
  Men (Finals)
    1  JPN  MUROFUSHI, Koji            78.57
    2  UZB  ABDUVALIEV, Andrey         77.14
    3  KGZ  DAVYDOR, Nikolay           68.10
    4  UZB  HOJATELEV, Vitaliy         67.86
    5  KUW  ALHUSAINI, Naser           66.61
    6  CHN  YE, Kuigang                65.73
    7  TJK  NAZAROV, Dilchod           63.91
    8  THA  ANAK, Prasongsook          46.82
     
  100m
  Men (Semi-finals)
  Heats 1
    1  JPN  ITO, Koji                  10.03
    2  KAZ  CHERNOVOL, Gennadiy        10.40
    3  QAT  AL-KUWARI, Saad            10.49
    4  TPE  TAO, Wu-Shiun              10.50
    5  HKG  CHIANG, Wai-Hung           10.63
    6  VIE  LUONG, Tich                10.67
    7  OMA  AL-MASKARI, Mohamed        10.72
  Heats 2
    1  JPN  OTSUKI, Yasukatsu          10.33
    2  CHN  LIN, Wei                   10.39
    3  THA  VISSANU, Sophanich         10.47
    4  BAN  ISLAM, Md.                 10.79
    5  UAE  AL-ASWAD, Mohd-Juma        10.81
    7  CAM  KONG, Bona                 11.31
  Heats 3
    1  MAS  NYAMBEK, Watson            10.25
    2  KAZ  MEDVEDEV, Vitaliy          10.30
    3  HKG  TO, Wai-Lok                10.50
    4  BAN  ALAM, Mahbub               10.66
    5  NEP  CHAUDHARI, R.              10.84
    6  LAO  AMNOUAYPHONE, K.           11.10
  Heats 4
    1  SRI  D. Z. GUNARATNE            10.28
    2  THA  REANCHAI, Seeharwong       10.28
    3  CHN  ZHOU, Wei                  10.28
    4  PAK  MUHAMMAD-RIAZ, Riaz        10.95
    5  LIB  CHAABAN, Mohammad          11.37
    6  TJK  KOZLOV, Aleksandr          12.17
  Qualifiers (No ranking)
    1  BAN  ALAM, Mahbub  
    2  HKG  CHIANG, Wai-Hung  
    3  THA  VISSANU, Sophanich  
    4  SRI  D. Z. GUNARATNE
    5  MAS  NYAMBEK, Watson 
    6  CHN  LIN, Wei  
    7  JPN  OTSUKI, Yasukatsu  
    8  QAT  AL-KUWARI, Saad  
    9  TPE  TAO, Wu-Shiun  
   10  VIE  LUONG, Tich  
   11  HKG  TO, Wai-Lok  
   12  KAZ  MEDVEDEV, Vitaliy  
   13  KAZ  CHERNOVOL, Gennadiy  
   14  JPN  ITO, Koji  
   15  THA  REANCHAI, Seeharwong 
   16  ZHOU, Wei  
     
  Shot Put
  Women (Finals)
    1  CHN  SHEN, Shengfei             13.42
    2  KAZ  KAZANINA, Svetlana         13.34
    3  TPE  MA, Chun-Ping              12.59
    4  THA  WASSANA, Winatho           11.72
    5  PHI  MUROS-POSADAS, Elma        10.87
     
  400m
  Women (Preliminaries)
  Heats 1
    1  IND  K., Rosa                   54.06
    2  CHN  CHEN, Yuxiang              54.13
    3  KAZ  BADRANKOVA, Svetlana       54.59
    4  JPN  KASASHIMA, Satomi          54.94
    5  SRI  DE ZOYSA, D.S.             55.22
    6  THA  YOAWALUK, Nakdilok         56.93
    7  LAO  DETTHONGTHIP, D.         1:01.90
  Heats 2
    1  SRI  DARSHA, K.Damayanthi       52.48
    2  KAZ  BODRITSKAYA, S.            53.47
    3  CHN ZHANG, Hengyun              54.37
    4  IND  P.T., Usha                 54.63
    5  JPN  KATAYAMA, Mitsuko          55.16
    6  TPE  LEE, Ya-Hui                55.62
    7  THA  SAYRUNG, Conpang           56.52
     
  400m
  Men
  Heats 1
    1  QAT  FARAJ, Ibrahim             45.95
    2  KOR  SHON, Ju-Il                46.55
    3  JPN  TABATA, Kenji              46.74
    4  KUW  AL-SHAMMARI, Fawzi         47.00
    5  SRI  PRADEEP-KUMAR, H.          47.09
    6  THA  SENEE, Kongtong            47.56
    7  TPE  CHANG, Po-Chih             48.17
    8  MAS  PARLAN, M.                 48.41
  Heats 2
    1  SRI  TILLEKERATNE, R.           45.88
    2  IND  SINGH, Paramjit            46.37
    3  JPN  KAN, Masayoshi             46.50
    4  KOR  KIM, Jae-Da                46.97
    5  MAS  BAKAR, Romzi               47.73
    6  PRK  HWANG, Il                  47.78
    7  KUW  RASHED, Khaled             48.24
    8  QAT  SAID, Khalifa              48.41
     
  1,500m
  Men
  Heats 1
    1  QAT  TAIB, Mohd.              3:50.43
    2  JPN  SATO, Kiyoharu           3:50.64
    3  IND  PRASAD, Bahadur          3:51.00
    4  IRI  HEIDARI, Farhad          3:51.12
    5  CHN  CHENG, Bing              3:51.13
    6  THA  CHERN, Srichudanu        3:53.79
    7  NEP  BOHARA, Gyan-Bahadur     3:54.64
    8  VIE  PHAN, Van                4:01.26
  Heats 2
    1  KOR  KIM, Soon-Hyung          3:53.93
    2  JPN  SHIBATA, Kiyonari        3:54.35
    3  CHN  SONG, Mingyou            3:54.91
    4  QAT  TAIB, Osman              3:56.26
    5  SRI  GALAPPATHTHI, A.         3:56.82
    6  NEP  RANA, Bishnu-Bahadu      3:58.80
    7  JOR  AL-MATRY, Mohameed       3:59.30
    8  THA  PHICHIT, Jul-Chanpo      3:59.65
     
  100m
  Women (Semi-finals)
  Heats 1
    1  CHN  LI, Xuemei                 10.99
    2  JPN  ARAI, Motoka               11.46
    3  MAS  GOVINDASAMY, Shanti        11.47
    4  HKG  WAN, Kin-Yee               11.78
    5  VIE  HOANG THI, Lan             11.83
       LIB  SAIKALY, Nathali           DQ
  Heats 2
    1  CHN  LI, Yali                   11.45
    2  UZB  DMITRIADI, Lyudmila        11.53
    3  THA  SUPAVADEE, Khawpeag        11.65
    4  JPN  KANEKO, Tomomi             11.73
    5  TPE  CHEN, Shu-Chuan            11.94
    6  LIB  BEJJANI, Reine             13.13
  Heats 3
    1  SRI  JAYASINGHE, S.             11.30
    2  IND  MISTRY, Rachita            11.46
    3  UZB  KHUBBIEVA, Guzeu           11.65
    4  THA  NAPARAT, Suajongprue       11.86
    5  LAO  PASEUTHXAY, P.             13.04
    6  HKG  CHAN, Sau-Ying             17.92
     
  Hepathlon
  Women
    1  TPE  MA, Chun-Ping              2560
    2  KAZ  KAZANINA, Svetlana         2534
    3  CHN  SHEN, Shengfei             2498
    4  THA  WASSANA, Winatho           2478
    5  PHI  MUROS-POSADAS, Elma        2212
     
  Discus
  Women
    1  CHN  LUAN, Zhili                63.43
    2  CHN  LIU, Fengying              59.34
    3  IND  J. SINGH, Neelam           55.09
    4  IND  KAUR, Swaranjeet           51.46
    5  JPN  NAKANISHI, Miyoko          49.73
    6  KOR  PARK, Kyong-Hee            46.57
    7  THA  SUNISA, Yooyao             46.47
    
    
  200m
  Women
    1  PHI  MUROS-POSADAS, Elma        24.52 
    2  THA  WASSANA, Winatho           25.11 
    3  KAZ  KAZANINA, Svetlana         25.14 
    4  CHN  SHEN, Shengfei             25.19 
    5  TPE  MA, Chun-Ping              25.32 
    
  10,000m
  Men
    1  JPN  TAKAO, Kenji            28:45.66
    2  QAT  HASHIM, Ahmed           28:46.55
    3  IND  CHAND, Gulab            29:10.53
    4  KOR  BAEK, Seung-Do          29:12.01
    5  CHN  XIA, Fengyuan           29:16.34
    6  IRI  BABAKHANI, Jafar        29:31.19
    7  THA  BOONCHU, Chandecha      30:44.75
    8  SRI  COORAY, M.Anuradha      31:18.76
    9  YEM  ABDULAZIZ, A.           31:36.77
   10  TPE  HSU, Gi-Sheng           31:39.42
   11  TJK  ZABAVSKII, Sergei       31:48.37
   12  PLE  NAJI, Waleed            33:16.95
   13  NEP  BUDHATHOKI, S.          34:02.13
   15  BAN  UDDIN, Md.Elias            DQ
     
		
Top  Day 1 (Dec 6)
  Marathon
  Women
    1  JPN  TAKAHASHI, Naoko           2:21:47
    2  PRK  KIM, Chang                 2:34:55
    3  JPN  KAI, Tomoko                2:35:01
    4  CHN  PAN, Jinhong               2:37:29
    5  INA  RUWIYATI, Ruwiyati         2:37:34
    6  THA  SUNISA, Pechpongprai       2:42:39
    7  KOR  KIM, Hye-Yong              2:44:37
    8  CHN  WANG, Yanfang              2:58:13
    9  LAO  KETAVONG, Sirivanh         3:28:40
   10  NEP  SHRESTHA, Radha            3:35:13
       KRG  BOGACHEVA, Lrina             DQ
       TJK  DADABAEVA, Guilsara          DQ
   
		
 
Top
 

Asiad 98 Index || Games History || Games Venues || Games Ticket || Hotel Bookings
Daily News || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery


Asia In Focus | XVI Commonwealth Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note

Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.