Sadec Logo Online Logo Main Page Back Next Site Map Contact Us

Daily
Results

Detailed Event Results
Aquatics Athletics Badminton Boxing
Cricket Cycling Gymnastics Hockey
Lawn Bowls Netball Rugby Shooting
Squash Tenpin Bowling Weightlifting Medals Tally
Day 2 | Day 3 | Day 4 | Day 5 | Day 6 | Day 7 | Day 8 | Day 9 | Day 10 | Day 11
   Daily Event Results - Day 2 : 12 Sept 1998
AQUATICS
  Swimming
  Women 100m Freestyle
    G - Sue Rolph              (England)    - 55.17
    S - Susan O'Neill          (Australia)  - 55.58
    B - Rebecca Creedy         (Australia)  - 56.07
  Men 100m Breaststroke
    G - Simon Cowley           (Australia)  - 1:02.00
    S - Philip John Rogers     (Australia)  - 1:02.46
    B - Darren Mew             (England)    - 1:02.52
  Women 400m Individual Medley
    G - Joanne Malar           (Canada)     - 4:43.74
    S - ELizabeth Warden       (Canada)     - 4:47.69
    B - Jennifer Reilly        (Australia)  - 4:48.43
  Men 200m Freestyle
    G - Ian Thorpe             (Australia)  - 1:46.70
    S - Michael Klim           (Australia)  - 1:48.05
    B - Daniel Kowalski        (Australia)  - 1:48.26
  Women 4x200m Freestyle Relay
    G - Australia              - 8:03.73
    S - England                - 8:10.09
    B - Canada                 - 8:11.84

  Synchronized Swimming
  Technical Routine - Solo
    G - Valerie Hould-Marchand (Canada)     - 92.600
    S - Naomi Young            (Australia)  - 90.933
    B - Gayle Adamson          (England)    - 87.000
				

ATHLETICS
                    No Event Today.
				

BADMINTON
  Men's Team
     Group A
	Northern Ireland vs Jamaica       - 4-1
	Malaysia vs Canada                - 5-0
     Group B
	India vs Maldives                 - 5-0
	Scotland vs Botswana              - 5-0
	India vs Scotland                 - 5-0
     Group C
	Australia vs Fiji                 - 5-0
	England vs Trinidad & Tobago      - 5-0
	England vs Australia              - 5-0
     Group D
	New Zealand vs Ghana              - 5-0
	South Africa vs Mauritius         - 4-1
	New Zealand vs South Africa       - 5-0

  Women's Team
     Group W
	Mauritius vs Trinidad & Tobago    - 4-1
	Malaysia vs New Zealand           - 3-2
     Group X
	India vs Scotland                 - 4-1
	Sri Lanka vs Wales                - 3-2
     Group Y
	Australia vs Canada               - 3-2
     Group Z
	England vs South Africa           - 5-0
	Jamaica vs Fiji                   - 5-0
				

BOXING
  Flyweight - 51 kg
	Finals Awaited
  Bantamweight - 54 kg
	Finals Awaited
  Featherweight - 57 kg
	Finals Awaited
  Lightweight - 60 kg
	Finals Awaited
  Light-Welterweight - 63.5 kg
	Finals Awaited
  Welterweight - 67 kg
	Finals Awaited
				

CRICKET
     Group A
	Malaysia vs Zimbabwe
	  > 88 for 9 in 35.5 overs/
	    221 runs 309 for 9 in 50 overs
	Sri Lanka vs Jamaica
	  > 211 for 7 in 50 overs/
	    144 for 8 in 50 overs
     Group B
	India vs Canada
	  > 157 for 9 in 50 overs/
	     45 all-out in 23.5 overs
	Australia vs Antigua
	  > 101 for 3 in 18 overs/
	     99 all-out in 30.1 overs
     Group D
	Pakistan vs Kenya
	  > 189 for 8 in 50 overs/
	     60 all-out in 25.3 overs
				

CYCLING
  Men 184km Road Race Mass
	G - Jay Sweet     (Australia)  - 4'31:56
	S - Nor Effandy   (Malaysia)
	B - Eric Wolhberg (Cananda)
				

GYMNASTICS
  Men's Team
	G - England   :     162.275
	S - Australia :     162.150
	B - Canada    :     155.825
				

HOCKEY
  Men
    Group A
         South Africa vs India           1 - 2
         Trinidad & Tobago vs Australia  0 - 7
         Wales vs New Zealand            0 - 4

    Group B
         Canada vs Pakistan              3 - 3

  Women
    Group A
         Scotland vs Jamaica             5 - 1
         Australia vs Malaysia          11 - 0
         India vs Trinidad & Tobago      7 - 1

    Group B
         South Africa vs England         1 - 1
         Wales vs Canada                 2 - 2
				

LAWN BOWL
  Men's Singles
	Finals Awaited
  Men's Pairs
	Finals Awaited
  Women's Pairs
	Finals Awaited
  Women's Fours
	Finals Awaited
				

NETBALL
                    No Event Today.
				

RUGBY
    Group A
         Fiji vs Wales                    54 - 7
         Wales vs Swaziland               72 - 0
         Fiji vs Swaziland                71 - 0

    Group B
         South Africa vs Papua New Guinea 29 - 22
         Papua New Guinea vs Trinidad     54 - 0
         South Africa vs Trinadad         59 - 0

    Group C
         Samoa vs Canada                  12 - 12
         Canada vs Bahamas                60 - 0
         Samoa vs Bahamas                 61 - 12

    Group D
         New Zealand vs Sri Lanka         80 - 0
         Malaysia vs Sri Lanka            35 - 26
         New Zealand vs Malaysia          53 - 0

    Group E
         England vs Tonga                 17 - 10
         Tonga vs Kenya                   33 - 5
         England vs Kenya                 28 - 0

    Group F
         Australia vs Cook Islands        50 - 0
         Cook Islands vs Cayman Islands   60 - 0
         Australia vs Cayman Islands      53 - 0
				

SHOOTING
                    No Event Today.
				

SQUASH
  Men's Singles
	Finals Awaited
  Women's Singles
	Finals Awaited
				

TENPIN BOWLING
                    No Event Today.
				

WEIGHTLIFTING
                    No Event Today.
				

Click here to see Day 2 Schedule 

Top of Page 
KL 98 Index || Daily Schedules || Daily Results || Medal Tally || Photo Gallery

Asia In Focus | XIII Asian Games | Profiles | Bits & Pieces | Business Opportunities
Main Page | About Us | Contact Us | Guestbook | Webmaster's Note
Main Page Back Next Site Map Contact Us
Copyright © Sadec Asia Pacific, 1998-2005. All rights reserved.